فرهیختگان شبکه البرز

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک چیست؟

تجارت الکترونیک تعاریف و انواع گوناگونی دارد که به توضیح هر کدام می‌پردازیم:
1- تمام ابعاد و فرآیندهای بازار که بتوان با اینترنت و تکنولوژی web انجام داد، تجارت الکترونیک می‌گویند.
2- بصورت کلی واژه تجارت الکترونیک به معاملات الکترونیکی اشاره می‌نماید که از طریق شبکه‌های ارتباطی انجام پذیر است. ابتدا، خریدار یا مصرف کننده به جستجوی یک کالا یا خدمت در دنیای مجازی از طریق اینترنت می‌پردازد و کالای مورد نظر خود را از طریق web یا پست الکترونیکی سفارش می‌دهد. نهایتاً کالای مورد نظر را تحویل می‌گیرد.
3- تجارت الکترونیک یعنی انجام تبادلات تجاری در قالب الکترونیکی
4- تجارت الکترونیک، مبادله‌ی الکترونیکی داده‌هاست. بطور کلی می‌توان گفت که مبادله الکترونیکی داده شامل تولید، پردازش، بکارگیری و تبادل اطلاعات و اسناد ازطریق الکترونیکی و بین سیستم‌های کامپیوتری و بر مبنای زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با حداقل دخالت عوامل انسانی. البته تجارت الکترونیک حیطه‌ای به مراتب وسیع‌تر از مبادله الکترونیکی داده دارد و آن تحولی بزرگ در عرصه ارتباطات است. تجارت الکترونیک در ملموس‌ترین تعریف عبارت است از: یافتن منابع، ارزیابی، مذاکره کردن، سفارش دادن، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی که بصورت الکترونیکی انجام می‌شود. لذا تجارت الکترونیک شیوه‌ای است برمبنای آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه های کامپیوتری خرید و فروش می شوند.
5- تجارت الکترونیک، انجام کلیه فعالیت‌های تجاری با استفاده از شبکه‌های ارتباطی کامپیوتری، به‌ویژه اینترنت است. بوسیله تجارت الکترونیک، تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم برای حمل و نقل کالاها با زحمت کمتر و مبادلات بانکی با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. شرکت‌ها و موسسات برای ارتباط داشتن با یکدیگر، محدودیت‌های فعلی را نخواهند داشت و ارتباط آنها ساده‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد. ارتباط فروشندگان با مشتریان می‌تواند به صورت یک به یک با هر مشتری باشد البته با هزینه‌ای کم.

تجارت الکترونیک

تفاوت میان تبادل الکترونیکی داده‌ها با تجارت الکترونیک

موارد زیادی مشاهده شده که مبادله الکترونیکی داده‌ها را برابر با تجارت الکترونیک دانسته و هر کدام را به جای دیگری بکار می‌برند. این دو تکنولوژی اصلاً مشابه هم نیستند و کاملاً مجزا از همدیگر می‌باشد. البته می توان اینطور گفت که تجارت الکترونیک و مبادله الکترونیکی داده‌ها مکمل یکدیگرند.
مبادله الکترونیکی داده بصورت فرآیندی تعریف می‌شود که به موجب آن انتقال و تبادل داده در راستای تحقق فعالیت‌های تجاری با ساختار و شکل تعریف شده و بکارگیری پیام‌های استاندارد بین المللی، توسط ابزار آلات الکترونیکی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انجام می‌شود. در حالیکه تجارت الکترونیک مبادله تجاری بدون استفاده از کاغذ است که در آن از تبادل الکترونیکی داده‌ها به عنوان یک ابزار به همراه پست الکترونیک، تابلوی اعلانات الکترونیک، انتقال الکترونیک وب و سایر فناوریها بر پایه شبکه استفاده می‌شود. به‌عبارت دیگر مبادله الکترونیکی داده‌ها مانند ستون فقرات تجارت الکترونیک عمل می‌کند. در واقع آنچه از تعریف فوق بر می‌آید. تجارت الکترونیک حیطه‌ای بسیار گسترده‌تر از مبادله الکترونیکی داده دارد.

مزيت‌هاى تجارت الکترونيکى

– افزايش رشد تجارت، بالارفتن میزان فروش، افزایش میزان سرمایه‌گذاری، بالارفتن رفاه مردم
– افزايش میزان فرصت‌هاى شغلى
– بالارفتن میزان افزايش چشمگیر امنيت در دسترسى به بازار‌هاى صادراتى
– تضمين‌ بازار و ثبات دسترسى به آنها ناشى از بکارگيرى قواعد متحدالشکل در تمامى کشورهاى عضو سازمان‌هاى جهان
– امکان ارائه خدمات و محصولات در سطح جهاني
– کمک به منابع انرژى و محيط زيست
– کاهش هزينه‌هاى سربار و ايجاد رقابت در سطح بين‌المللي
– دسترسى سريع و آسان به اطلاعات مورد نیاز
– کاهش هزينه‌هاى تبليغاتی بويژه در سطح بين‌المللی

برای دیدن تمام نمونه کارهای شرکت فرهیختگان به سایت جدید فرهیختگان سَر بزنید.