فرهیختگان شبکه البرز

شبکه کامپیوتری

شبکه

شبکه کامپیوتری واژه آشنایی است و تلفیقی از علوم برق، الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر می‌باشد. بسیاری از ما مادام در حال استفاده از شبکه‌های کامپیوتری هستیم اما اطلاعات چندانی درباره ساختار و پیچیدگی آن نمی‌دانیم. از آنجایی که شناخت ساختار و اساس کار شبکه‌های کامپیوتری برای افرادی که در زمینه‌های مختلف کامپیوتری در حال فعالیت هستند امری ضروری است در نتیجه توصیه می‌کنیم حتما مطالب زیر را مطالعه نمایید.

مفهوم واژه شبکه

واژه شبکه در دانشنامه ویکی پدیا این طور تعریف شده است:

شبکه عبارت است از مجموعه یا سیستم درون پیوندی (interconnected) انسانی یا فیزیکی که دسترسی به قابلیت یا توانایی خاصی را در محدوده‌ای از مکان و زمان فراهم می‌کند و در حالت مطلوب محدودیت مکانی و زمانی ندارد.

شبکه کامپیوتری

البته درک تعریف این دانشنامه ممکن است برای عموم کمی مشکل باشد درنتیجه با ادبیاتی ساده‌تر آن را توضیح می‌دهیم. شبکه (Network) در واقع مجموعه‌ای از افراد یا اشیا می‌باشد که برای رسیدن به هدفی مشترک به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده و هوشمند با هم کار می‌کنند. مهم‌ترین اصل در هر شبکه اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات می‌باشد. با اشتراک گذاری اطلاعات در بین اعضای مجموعه، هدف مشخص شده با سرعت و دقت بیشتری تحقق می‌یابد. یک شبکه در بهترین حالت محدودیت زمانی و مکانی ندارد.

شبکه انواع مختلفی دارد مانند:

 • شبکه‌های فناوری (تکنولوژی)

شبکه‌های آب‌رسانی، شبکه‌های الکتریکی (برق‌رسانی)، شبکه گازرسانی، شبکه مخابرات، شبکه حمل و نقل، شبکه داده (همانند اینترنت)

 • شبکه‌های رسانه‌ای

شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی نمونه‌هایی از شبکه رسانه‌ای می‌باشند.

 • شبکه‌های انسانی

مانند شبکه‌های اقتصادی، بازاریابی، اجتماعی و …

شبکه‌های زیادی در دنیا توسط انسان ساخته شده است اما پیچیده‌ترین شبکه‌ای که ما هر روز با آن سر و کار داریم سیستم عصبی بدن خودمان است.

شبکه کامپیوتری چیست؟

به صورت ساده و خلاصه، به مجموعه دو یا چند کامپیوتر که به هم متصل می‌شوند تا بتوانند از منابع نرم ‌افزاری و سخت‌ افزاری مشترک استفاده می‌کنند، شبکه گفته می‌شود. منابع نرم افزاری مانند نرم افزارهای مختلف، فایل‌ها، پوشه‌ها و … و منابع سخت افزاری مانند پرینتر.

 

شبکه کامپیوتری چیست؟

 

تشکیل شبکه 2 شرط دارد:

 • دو یا چند کامپیوتر به وسیله یک رسانه فیزیکی (رابط) مانند کابل به یکدیگر وصل شوند
 • این کامپیوترها باید با هم تبادل اطلاعات داشته باشند. (هدف اصلی شبکه‌های کامپیوتری)

اولین شبکه‌های کامپیوتری در دهه 60 میلادی (1967) توسط آژانس تحقیقات پیشرفته یا ARPA برای وزارت دفاع آمریکا ساخته شد. این شبکه ARPAnet نامگذاری شد.

مزایای استفاده از شبکه‌های کامپیوتری

 • اشتراک گذاری اطلاعات و منابع نرم افزاری

هدف اصلی و همین طور مهم‌ترین مزیت شبکه‌های کامپیوتری اشتراک گذاری اطلاعات و امکانات نرم افزاری می‌باشد.

 • اشتراک گذاری منابع سخت افزاری

اعضای یک شبکه کامپیوتری می‌توانند از منابع سخت افزاری مانند یک پرینتر به صورت مشترک استفاده کنند؛ این امر باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.

 • صرفه جویی در زمان

شبکه‌های کامپیوتری تمام موجودیت‌هایی که ماهیتی نرم افزاری دارند مانند نامه، عکس، صوت، ویدیو و … را از طریق شبکه ارسال می‌نمایند و دیگر نیازی به نیروی انسانی برای ارسال فیزیکی نیست.

 • قابلیت اطمینان

در دنیای دیجیتال اطلاعات با امنیت کامل ارسال می‌شود به این صورت که از کامپیوتری وارد کامپیوتر دیگر می‌شود و در صورت عدم ارسال اطلاعات در سرور ذخیره می‌شود و هر چند بار که لازم باشد برای مقصد ارسال می‌شود.

 • کاهش هزینه‌ها

شبکه‌های کامپیوتری نه تنها باعث صرفه جویی در زمان می‌شوند بلکه هزینه‌ها را هم به طرز چشمگیری کاهش می‌دهند به واسطه اشتراک گذاری سخت افزارها و حذف نیروی انسانی برای ارسال نامه، عکس، صوت، ویدیو و …

 • دوستدار طبیعت

با ارسال مطالب توسط اینترنت و حذف کاغذ از چرخه کاری برای ارسال اطلاعات درختان کمتری از بین می‌روند و این امر کمک شایان توجهی به ما و دنیای ما خواهد کرد.

 • قابلیت توسعه

یک شبکه کامپیوتری می‌تواند تا تعداد بسیار بسیار زیادی توسعه پیدا کند مانند شبکه جهانی اینترنت که تمامی کامپیوترهای جهان، موبایل‌ها، تبلت‌ها و … به آن متصل می‌شوند و یا شرکتی که توسعه پیدا کرده و شبکه‌های کامپیوتری این امکان را به آن می‌دهد تا کارمندان بتوانند به راحتی با هم ارتباط داشته باشند.

 • امکان ایجاد راه حل‌های جدید

در قدیم به علت وجود محدودیت‌هایی در علوم برق، الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر مشکلاتی برای اتصال به شبکه‌های کامپیوتری وجود داشت که با پیشرفت علم این محدودیت‌ها از بین رفت و علم شبکه هر روز یک راه حل جدید به دنیای انسان‌ها معرفی می‌کند.

انواع شبکه‌های کامپیوتری

شبکه‌های کامپیوتری بر اساس انداره به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 

انواع شبکه‌های کامپیوتری

 

 • شبکه کامپیوتری محلی LAN

کوچکترین شبکه کامپیوتری LAN (Local Area Network) می‌باشد. این شبکه برای ارتباط کامپیوترهای یک شرکت، مدرسه، ساختمان مسکونی یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شبکه‌ها محدود می‌باشند و برای انتقال اطلاعات در یک مجموعه کوچک راه اندازی می‌شوند. بسیار ارزان هستند، سرعت بالایی دارند و احتمال وقوع خطا در آن ها کم می‌باشد. در صورت بروز اشکال در این شبکه‌ها می‌توان آن را به راحتی و بسیار سریع حل کرد.

 • شبکه کامپیوتری شهری یا MAN

شبکه MAN (Metropolitan Area Network) نسبت به شبکه‌های LAN بزرگتر است و می‌توانند یک شهر یا بزرگتر را پوشش دهند. اتصال چند شبکه LAN یک شبکه MAN را به وجود می‌آورد. سرعت این شبکه‌ها به نسبت شبکه‌های LAN کمتر، خطا در آن بیشتر و عیب‌یابی این شبکه نیز سخت‌تر می‌باشد.

 • شبکه کامپیوتری جهانی یا WAN

شبکه جهانی WAN (World Area Network) بزرگترین و پپیچیده‌ترین نوع شبکه می‌باشد. این شبکه در اندازه یک کشور یا قاره است. شبکه Internet بزرگترین شبکه WAN در جهان می‌باشد. سرعت انتقال در این شبکه به مراتب کمتر از LAN و MAN می‌باشد، خطا در این شبکه زیاد و عیب‌یابی سیستم نیز بسیار سخت می‌باشد.

شرکت طراحی وب سایت در کرج

راه اندازی و پشتیبانی شبکه در کرج در شرکت فرهیختگان شبکه البرز

برای دیدن تمام نمونه کارهای شرکت فرهیختگان به سایت جدید فرهیختگان سَر بزنید.